İSKANDİNAV NOEL PAZARI Avrupa’da Kasım sonunda kurulmaya başlanan Noel pazarları arasında İskandinav Noel pazarı da bulunuyor. Tarçın kokuları ve göz kamaştıran süslemeleri ile tüm yılın en iç ısıtan manzaralarını sunan pazarlar, oldukça eğlenceli. Avrupa ülkelerinin çoğunda kurulan Noel pazarı, bulunduğu kentin dokusunu ve rengini yansıtıyor.

VİYANA NOEL PAZARI Viyana’da başkentteki Noel pazarlarının en büyüğü, Belediye Sarayı önündeki meydanda bulunuyor. Wiener Christkindlmarkt dışında, Freyung alanında bulunan Altwiener Christkindlmarkt ve Am Hof Meydanı da geleneksek el sanatları ile oldukça dikkat çekiyor. Viyana’da Noel ruhunu yaşamak için Karlskirche Kilisesi önünde bulunan Kunsthandwerksmarkt tam size göre bir tercih olacak.

STRAZBURG NOEL PAZARI Strazburg, Avrupa’nın başkenti unvanına sahip olmasının dışında bir de Noel pazarları ile Noel’in de başkenti olarak biliniyor. Biraz Fransız biraz Alman olan Strazburg, Kasım ayından itibaren birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi sihirli bir yere dönüşüyor. Noel süslerinin, hediyelik eşyaların ve çeşitli süslerin satıldığı pazarlar, 11 ayrı semtte sizleri bekliyor. Bu alanlarda tüm şehir araç trafiğine kapalı oluğu için rahat ve özgür bir şekilde gezebilirsiniz.

PARİS NOEL PAZARI Büyülü bir atmosfere sahip olan Paris, ışıltılı ve renkli Noel pazarları ile her sene olduğu gibi bu sene de göz kamaştırıyor. Sevimli kulübelerin yan yana kurulduğu yüzlerce pazarların en büyüğü, La Defense’de kuruluyor. 250 küçük kulübede, el işleri ve Noel süslemeleri dışında, kek, reçel ve peynir çeşitleri de bulunuyor. Noel pazarlarının olmazsa olmazları arasında sıcak şarap kulübeleri de bulunuyor. Gerçekten Noel ruhunu içinizde hissetmek için gidebileceğiniz en iyi tercih Paris olabilir.

BUDAPEŞTE NOEL PAZARI Bol eğlence ve Çigan müziğinin yer aldığı, Tuna’nın gözdesi Budapeşte, Noel zamanı ne kadar soğuk olsa da pazarları ile fazlası ile içinizi ısıtacak. Yöresel yemeklerin tadına varacağınız, geleneksel içkileri deneyebileceğiniz Noel pazarı, çardaş dansı ile sizi coşturacak.

PRAG NOEL PAZARI Noel zamanı, ihtişamlı ve güzel bir panayır alanına dönen Prag, daracık ve arnavutkaldırımlı sokaklarında Noel ruhunu konuklarına sunuyor. Diğer Avrupa ülkelerinden daha büyülü bir ortama sahip olan Prag, bohemya kristallerinden porselenşere, kehribarlardan cam biblolara ve işlenmiş giysilere kadar pek çok ürünü konuklarına sunuyor.

NAPOLİ NOEL PAZARI Napoli, İtalya’nın en ilginç Noel pazarlarından bir tanesine sahiptir. Keşke her sene; “orada olsaydık” diyebileceğimiz, ilginç ve deli dolu Noel pazarına sahip olan Napoli, Kasım ve Aralık aylarında coşuyor. Pek çok sokakta kurulan tezgahlarda çeşit çeşit ürünler bulunuyor. Napoli, pizzanın ortaya çıktığı şehir olarak sizleri pizza restoranlarına da davet ediyor.

MADRİD NOEL PAZARI Plaza Mayor ( Büyük Meydan ), başkentin en turistik noktalarından bir tanesi olarak değer görüyor. Noel pazarlarına ev sahipliği yapan Madrid, Noel pazarları çevresinde bulunan tapas barları ile de ilgi görüyor. Özellikle bu Pazar çocukların gözdesidir. Bir yılbaşında değişiklik yapıp, kendinizi Avrupa’da bulursanız, mutlaka Madrid’i de tercih edin. Cazibesi 7’den 70’e ünlenmiş olan Madrid Noel pazarları, en ihtişamlı ürünleri ile konuklarını ağırlıyor.

Tags:

ads
  • Yorumlar

  • Çağla Soysal

    Çok güzel paylaşımlar, muhteşem yerler!!!!

  • Mehmet Aslan

    Madrid Noel pazarına gitmiştim, çok keyifliydi. Benimde güzel anılarım var orda…

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...

Çizgi Film Kahramanlarının Yemekleri

Hepimizin çocukluğuna dair en güzel anılar belki de çizgi filmler. Kimi zaman başından kalkamayıp ...

Susamla Lezzetlenen Tahinin Sırrı

İlk üretimi Anadolu’da 1278 senesinde yapılmaya başlanan tahin, köylerde bulunan değirmenlerde susamın ezilmesiyle elde ...

Yunan Mitolojisinde Yemek Kültürü

Yunan mitolojisinde, aşkın, müziğin, savaşın, ateşin ve birçok şeyin tanrısı yanında yemek tanrısı olmasa ...

Dünyadan Yemek Müzeleri

Müze deyince aklımıza ilk olarak tarihi sanat eserleri geliyor. Gittiğimiz bir ülkeyi, tarihini ve kültürünü ...

Yemek Heykellerinin Görsel Şöleni

Başarılı bir şef ile bir heykeltıraş bir araya gelerek ortak bir çalışma yapacak olsa, ...