Pembe Göller’den Tuz Üretimi

Pembe göller, tuz gölü olarak dünya üzerinde bulunuyor. Bu gölün mevsimden mevsime renk değiştirdiğini duydunuz mu? Tuz üretilen göllerin pembe olmasının sebebi, gölde yaşayan bakterilerin güneş enerjisinden faydalanarak kırmızı pigment üretmesidir. Aynı zamanda göllerdebakteriler dışında başka canlı yaşamıyor. 

1. Senegal’de bulunan Retba gölü, dünya mirasları arasında yer alıyor. Her gün yüzlerce turisti ağırlayan bu gölün derinliği 2-3 metre arasında değişiyor. Yüzlerce Senegallinin geçimini sağladığı gölde insan vücudu batmıyor. Retba gölünden tuz çıkarmak isteyenler, yalnızca insan gücünden faydalanıyor.2. Batı Avustralya’da bulunan Hillier gölü, tam 600 metre uzunluğundadır. Gölden su alındığı zaman da suyun rengi değişmiyor ve hep pembe kalıyor. Ormanların arasında bulunan Hillier gölü, okyanustan yalnızca bir kumul şeridi ile ayrı, yakın mesafede bulunuyor.3. İspanya’nın güney doğusunda yer alan pembe gölün ortaya çıkardığı mikro klima sayesinde bölge, Avrupa’nın en sağlıklı yaşam alanı seçilmiştir. Üstelik bu gölden çıkarılan tuz da oldukça kalitelidir. 4. Avustralya’da bulunan Hutt gölü, içerisinde bulunan alg oranına göre bazı dönemlerde kırmızı renge dönüşüyor. 5. Kanada’da bulunan Dusty Rose gölü ise diğer göllerden farklıdır. Çünkü bu göl tuz gölü değildir ve rengini bakterilerden almıyor. Dusty Rose gölünün renginin pembe olmasının sebebi, buzullardan gelen akarsulardır. Akarsular, kayalardan aldığı renk ile gölü pembeye dönüştürüyor. 6. Yine Avustralya’da bulunan pembe göllerden olan Pink bölü, rengini bakteriler dışında, pembe renkli Brine karideslerden alıyor. Bu göl aynı zamanda bölgede kuş cenneti olarak kullanılıyor.7. Azerbaycan’da bulunan Masazir gölü de pembe göllerdendir. Gölde yüksek oranda tuz bulunduğu için, bölgede de tuz fabrikaları kurulmuştur. 8. Avustralya’da bulunan Quairading gölü, ortasından yol geçebilen bir göldür. Bu gölün yarısı, yılın belli zamanlarında belli etkilerden dolayı kırmızı rengi almaktadır. 

Tags:

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyanın En Büyük Şirketlerinde Çalışanlar Ne Yiyor?

Dünyanın en büyük şirketlerinde yer alan kafeterya ve yemek alanları gerçekten görülmeye değer. Öyle ...

En İyi Yemek Fotoğrafçıları

Malzemelerin kimyasını tutturmak, farklı lezzetler yaratmak ve onları sunuma hazırlamak kadar, fotoğraflamak da bir ...

Yemek Üzerine Türk Halk Şiiri

Türk Halk Şiiri geleneği özelliğinde daha çok hayatın içinden olan konulara değinir. Bu nedenle ...

Yel Değirmenleri ve Lezzetleri ile Hollanda

Hollanda Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Kuzey ve batısında Kuzey Denizi bulunması, balıkçılık yönünden ...

Seyahatname’den Gastronomi Üzerine Notlar

Dünyanın en önemli seyyahları arasında bulunan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si, bir insanın ömründe okuması gereken ...

Dünyaca Ünlü Mantar Çeşitleri

Dünyaca ünlü mantar çeşitleri, kremalı, sote, güveç, salata ve hatta tatlı olarak da hazırlanıp ...