New York Steak ve Bilinmeyenleri

Steak genel anlamda bir pişirme tekniği olarak görünse de, tercih edilen et ve etin miktarı son derece önemlidir. Ülkemizde biftek, bonfile tarzı ızgarada pişen etler steak kapsamında değerlendiriliyor olsa da, aslında tamamen çok farklı bir yemek anlayışıdır.

Steak Amerika mutfağının vazgeçilmez bir tadıdır ve hatta ulusal yemeğidir diyebiliriz. Çoğunlukla bonfile et ile karıştırılsa da, bonfile yağsız bir et olduğu için bu düşünce doğru değildir. Dananın sırt kısmından çıkarılan et, beş farklı bölümden oluşuyor. Bunlar; Dallas Steak, T-bone, Kobe Steak, bonfile ve New York Steak şeklinde ifade ediliyor.New York Steak olarak adlandırılan et dananın sırt kısmında ki yağlı bölümden oluşur ve diğer bölümlere oranla çok daha sert bir yapıya sahiptir. Bunun beraberinde çok lezzetli ve suludur. İyi bir New York Steak için şefler çoğunlukla ucu çelikten imal edilmiş ve tek hareketle eti kesebilecek nitelikte bıçakları tercih ediyor. Lezzetini sulu ve yağlı bir et olmasından alan New York Steak kesinlikle az ya da orta derecede pişirilmelidir. Aksi halde lezzetini kaybetmiş sert ve kuru bir ete dönüşecektir. Yanında çoğunlukla patates tercih edilse de zaten lezzet olarak çok üst düzey olan bu et için en iyi partnerler bir miktar hardal ve salata olarak ön plana çıkıyor. Farklı malzemeler ile denebilen New York Steak için en çok tercih edilenlerinden olan Kırmızı şaraplı New York Steak tarifine birlikte bakalım.

İçindekiler

  • 300 gr New York Steak et,
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 3 su bardağı kırmızı şarap,
  • 150 gr tereyağı,
  • 1 yemek kaşığı hardal,
  • Tuz ve karabiber

 Hazırlanışı

1. Öncelikle zeytinyağını bir tavaya koyuyoruz ve yağ kızdıktan sonra etimizin her iki yüzünü belirli aralıkla çevirerek suyunu kaybetmeyecek şekilde az derecede pişiriyoruz. Pişirme sırasında etimize tuz ve karabiberi de ilave ediyoruz.

2. Pişen etimizi tavadan aldıktan sonra üzerini alüminyum folyo ile örterek 150 derecelik fırına alıyoruz ve sosumuzu alana kadar bu şekilde pişirmeye devam ediyoruz.

3. Et için kullandığımız tava içine tereyağını küçük küpler halinde koyuyoruz ve şarapla hardalı üzerine ilave ediyoruz.

4. Kaynayana kadar pişirdiğimiz sosumuzu bir kaba alıyoruz ve fırından çıkardığımız etlerimizi tekrar tavaya alarak sosla her iki tarafını da kaplıyoruz. Dilerseniz sosun kalanını sofrada ayrıca servis edebilirsiniz.

ads
  • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Rezene ve Yeşil Çay Aromalı Somon

Rezene ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Tavuk, balık ve et yemeklerinde rezene ...

Soğuk Tatlı: Votkalı Sorbe

Sorbe sevenler için yaz ve kış fark etmez. İlk kez Çinlilerin keşfettiği sorbe. Ana ...

Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. ...

Trüflü Mantarlı Risotto

Onlarca çeşidi olduğu bilinen trüf mantarı, dünyanın en pahalı mantarlarındandır. Pek çok çorba, yemek ...

Lezzet Sanatının Ustası: Jean François Piege

En iyi dünya şeflerinden bir tanesi olan Fransız Jean François Piege, oldukça başarılı bir ...

Bakarken Bile Mutlu Olduğumuz Kurabiyeler!

  İçindekiler 150 gram tereyağı, 2 adet yumurta, 150 gram toz şeker, 1 tatlı ...