Kahveye İlham Veren Fermantasyon ”Japon Syphon”

Kavruldukça özündeki kokuyu yavaş yavaş salan kahve, Japonya tarihinde de önemli bir yere sahip. Cazibesinin karşısında önüne diz çöküp, kırk yıl hatır biçtiğimiz kahve, doğanın bize sunduğu nadir hediyelerdendir. Yüzyıllardır yaptığı yolculuk sonunda pek çok değişimle bizlere sunulan kahve, Japonya’da kendine özgü geleneksel ve yöresel türleri ile ön plana çıkıyor.

Afrika’dan dünyaya yayılmaya başlayan kahve, tesadüflere bağlı kalınarak fark edilmiştir. İlk başlarda, yaprakları çay olarak hazırlanan kahvenin daha sonra meyveleri keşfedilmiştir. Oldukça uzun sürecin şahit olduğu zaman içerisinde kahve, günümüzdeki gibi yaygın ve çeşitli kullanımlar kazanıyor.   

Japonya’ya kahve, pek çok ülkeye yayıldıktan sonra ulaşıyor. Özellikle son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz Syphon kahve, başta Japonya olmak üzere pek çok ülkede hazırlanıyor. 1800’lü yıllarda keşfedilen bu özel yöntem, kahveye yumuşacık bir içim kazandırıyor. Lezzetinin yanında, keyifli bir hazırlama ve demlenişini izleme zevkini yakalayabileceğiniz Syphon, nefis tadını fincana saklıyor. Kahve özünün suya aktarılmasıyla lezzeti taçlandıran bu yöntemi evde de yapabilirsiniz.  

İçindekiler

 • Syphon makinesi,
 • 375 gram su,
 • 26 gram kahve,
 • Bez, kağıt ya da metalden yapılan syphon filtre,
 • Kahve öğütücü,
 • Hassas mutfak tartısı,
 • Tahta kaşık,
 • Fincan

 Syphon kahve, malzemeleri elimizde bulundurduğumuz zaman çok kısa zamanda hazırlayabileceğimiz bir kahvedir. Makinede, iki adet bölme yer alıyor. Cam bölmelerin alt kısmında ise ısıtıcı bulunuyor. Belli bir prensip ile çalışan makine, alt kısımda oluşan vakum sistemi ile kahvenin üst bölmeye yükselmesini destekliyor. Orta taneli olarak tercih edeceğimiz kahvemizi hazırlıyoruz. Yapacağımız işlemin süresini kısaltmak için suyu farklı bir alanda kısa zamanda kaynatıp, hazneye yerleştirebiliriz.

Makinenin alt cam bölgesine 375 gram sıcak suyu koyuyoruz. Bu iki cam bölme arasında mutlaka filtre bulunmalıdır. Sıcak suyu hazırladıktan sonra üst cam bölgeyi çıkararak filtreyi ısıtmalıyız. Filtre ısındıktan sonra üst cam bölmeyi yerine yerleştirelim. Sıra geldi gaz ocağı açmaya. Alt haznede hazır olan su kaynayınca ocağı kısıyoruz. Kahvemizi üst hazneye boşaltalım ve tahta kaşık yardımıyla kahveyi karıştıralım. Suyun ısısı düştükçe üst cam bölmeye çıkacaktır. Bu şekilde kahvenin birkaç dakika demlenmesini bekleyelim. Ocağı kapatalım. Ocağı kapattıktan sonra kahve alt bölmeye geçerek, posasını üst bölmede bırakacaktır. Demlenmiş kahveyi, mola zamanlarınızda bu şekilde hazırlayarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

いただきます

ads
 • Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Çilekli Ev Yapımı Dondurma

Sıcak havalarda  evde yapabileceğiniz, taze dondurma yapımını sizin için paylaştık, tadını çıkarın! İçindekiler 2 kase çilek, 1,5 ...

Hint Mutfağından Piliç Tikka Masala

Hindistan’da yağmurun bol olduğu sulak alanlarda mutfak, balık ve pirince, çöl ve kurak alanlarda ...

En Çarpıcı Dondurma Çeşitleri

Sanat her yerde. Sadece tasarladıklarımızla değil, aynı zamanda sunumlarımızla da sanatçı olabiliriz. En yeni ...

Asma Yaprağını Keşfedelim: Zeytinyağlı Sarma Yapma Sırları

Yazı müjdeleyen bahar ayları, asma yaprağının toplandığı mevsimdir. Ancak asma yaprağını her mevsim kullanmak ...

Fırında Deniz Tuzu İle Pişirilen Hamsi

Fırında deniz tuzu ile pişirilen hamsi tarifi;  İçindekiler 1 kg hamsi, 4 çorba kaşığı ...

Erzincan Yöresinden Lök Tatlısı Tarifi

Bereketli topraklara sahip olan Erzincan, yöresel lezzetleri ile seviliyor. Lök tatlısı da bu lezzetler ...