10 Farklı Vitamin İle Saçlarınızı Uzatın

Saç sağlığı, tamamen kişinin beslenmesi ile alakalı bir durumdur. Vitaminler, vücuda faydalı olduğu kadar, saçları da besler ve parlaklık verir.Saç vitaminleri, saçın sağlığı için çok büyük önem taşıyor. Vücudun hiç olmadığı kadar vitamine ihtiyaç duyması durumlarında, akla saç uzatmak geliyor. Çünkü uzun saça sahip olmak, vücuda giren vitaminlerin daha çok arttırılması ile mümkün olacaktır. Söz konusu olan vitamin ihtiyacının giderilmesi, saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Bunun için vitamin takviyeleri alınabilir veya bitkisel destekler ile vitamin arttırılması sağlanabilir.

 A Vitamini      Saçlarınız kuru ve kırılgan bir yapıya mı sahip? O halde A vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Özellikle saç kurutma makinesi, güneş ve saç şekillendiricilerin yıprattığı saçı A vitamini onarıyor. A vitaminini kayısı, havuç, balık, tereyağı, karaciğer ve yumurta sarısından kazanabileceğinizi unutmayın olur mu? 🙂

 B3 VitaminiSaçların erken dönemlerde beyazlıklar ile boğuşması, B3 vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor. Saç oluşumu, saç bakımı ve saçların güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzaması için, mutlaka B3 takviyesinin vücuda yapılması gerekiyor. Balık, fıstık ve kırmızı et gibi gıdalar tüketerek  bu vitamin grubunu karşılayabilirsiniz.

B12 VitaminiB12 vitamini, vücudumuzda hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Saç dökülmesini engelliyor, kafa derisinde meydana gelen kuruluk ve kaşıntıların önüne geçiyor. Üstelik vücut için de çok önemli bir yere sahip. Bu kadar faydalı olan vitamini vücudumuzdan eksik tutmayalım. Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, et ve yumurta sarısı tüketerek sağlıklı kalalım.

 B7 VitaminiBay ve bayan olarak cinsiyet durumlarına bakıldığı zaman, B7 vitamininin eksikliğinin en fazla erkeklerde görülüğü ortaya çıkıyor. Meydana gelen saç dökülmeleri, kaşıntı ve kafa derisinde bozukluklar olarak karşınıza çıkacaktır. Karpuz, balık ve beyaz et gibi ürünler içerisinde B7 vitamini bulunuyor.
B5 VitaminiB5 vitamini, vücutta az olduğu zaman, saç hücreleri yeteri kadar beslenememektedir. Yiyeceklerde bol miktarda bulunan vitamin eksikliğinde saçta dökülmeler meydana geliyor. Kepek, karaciğer, tavuk eti, tahıllar, yumurta sarısı, brokoli ve fıstık tüketerek B5 vitaminini vücudunuza kazandırabilirsiniz.
B2 VitaminiB2 vitamininin vücutta eksik olması aslında çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Nasıl mı? Saç köklerinin çabuk yağlanması ve saç uçlarında kırıkların meydana gelmesi, bu vitamin eksikliği sonucunda oluşabilmektedir. Et, süt ürünleri, ekmek ve karaciğerden B2 vitamini karşılanabilir.
 D VitaminiD vitamini de saçların sağlıklı olmasını sağlayan vitaminler arasında yer alıyor. D vitamini saçın gücünü korurken, aynı zamanda saç köklerinin de oldukça sağlıklı olmasını sağlar. D vitamini eksikliğinde, saçlarda çok fazla dökülmeler görülmektedir. Somondan karidese, süt ürünlerinden mantara, balıklardan yumurtaya, tereyağından karaciğere kadar pek çok besinde D vitamini bulunuyor. Tabii bir de güneş, D vitaminini vücuda kazandırıyor.
B10 VitaminiB10 vitamini, saç için en önemli vitaminlerden bir tanesidir diyebiliriz. Çünkü bu vitamin, saçın doğal rengini koruyor ve saçın beyazlamasına karşı mücadele ediyor. Pirinç, süt ürünleri, balık, patates, yumurta sarısı ve fındık ile bu eksikliği telafi edebilirsiniz. Yumurta içerisinde bol vitamin ve protein bulunuyor. Ne kadar çok tüketirsek o kadar sağlıklı kalırız. 🙂
C VitaminiHem sağlıklı bir vücut hem de sağlıklı saçlar için, C vitamini gereklidir. C vitamini saçların sağlığını korurken  aynı zamanda saçlara parlaklık verir. Bu sayede saçların çok daha güzel ve bakımlı görünmesi sağlanır. Saç uzatmak isteyenler, C vitamini takviyesi ile olumlu sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşabilirler. Lahana, turunçgiller, kuşburnu ve maydanoz içerisinde en çok C vitamini bulunan besinlerdir.

E VitaminiKafadaki kan dolaşımını hızlandıran E vitamini, aynı zamanda sağlıklı saç derinize kavuşmanızda da size yardımcı olur. Saç sağlığınız için tüm vitamin çeşitlerini korumanız gerekiyor. Ayçiçeği yağı, fındık ve kuruyemişlerde bulunuyor. Bol vitamin tüketmeyi unutmayın! 🙂

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Ramazan Ayında Sağlığımızı Korumak İçin 5 Faydalı Öneri

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle oruç tutan kişilerin sağlığına biraz daha ...

Baklanın Faydaları ve Tarifi

Bakla, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişen taze fasulyeye benzer görüntüye sahiptir.  Protein kaynağı ...

Fiziksel Açlık – Duygusal Kökenli Açlık

Bazen siz de ne kadar çabuk acıktığınızı ve dahası bu açlığın sebepsiz olduğunu hiç ...

Spor Yapanlar İçin Doğru Beslenme

 Sonunda sağlıklı bir yaşam için bir şeyler yapmaya karar verdiniz ve spora başlıyorsunuz. Peki, ...

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yemeklerinde yanında kullandığımız, tek başına ya da içine meyve gibi tatlandırıcılar ekleyerek tükettiğimiz ve ...

Fitobesinler

Bu haftaki yazımız sebzelere renklerini veren fitobesinler hakkında. Bu besinler aynı zamanda, antioksidan ya ...