Vanilyanın Tarihi

14. yüzyılda, Meksika’da tanınan vanilya, arıların tozlaşması yoluyla çoğalmaya başlamıştır. Fark edildiği zamanlarda, tapınaklarda kötü ruhları uzak tutmak adına kullanılan vanilya, sonrada Meksikalılar tarafından içeceklere tat vermek için kullanılmaya başlandı. Dünyada yaklaşık 150 vanilya türünün olduğunu biliyor musunuz? 

Avrupa,  Amerika kıtası keşfedildikten sonra, İspanyolların vanilyayı Amerika’dan getirmesiyle vanilyayla tanıştı. Fakat vanilyanın polenizasyonu, Meksika yöresine özgün bir arı cinsi tarafından gerçekleştirildiği için bir süre Meksika dışında üretilemedi. Elle polen çoğaltma yöntemi bulunduktan sonra vanilya ekimine başlanabildi. Vanilya ekildikten sonra, ilk ürününü yaklaşık 2-3 yıl sonra veriyor. Koku verici özellik taşıyan vanilya gıda dışında parfüm alanında da kullanılıyor. Endonezya, Meksika ve Madagaskar gibi ülkeler, dünyadaki vanilya ihtiyacını karşılayan bazı ülkelerdir. Doğal vanilya, kahverengi ya da siyah renkli, uzun ve ince, parlak çubuklar şeklinde satılıyor. Fakat vanilya üretimi dünyada yetersiz olduğundan, kimyasal vanilin üretimi yapılıyor. Vanilya çubukları, ilk toplandıkları zaman aslında kokusuz ve yeşil renklidir. Belli bir işlemden geçen vanilyalar kullanılabilir hale geliyor. Toz veya çubuk halinde satılan vanilyalar, hoş tadıyla sinirsel rahatsızlıklara çok iyi gelir. Vanilyanın tadını bütünleyen vanilyalı pudingi birlikte yapalım.
İçindekiler:
  • 1 litre süt,
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası,
  • 2 yemek kaşığı tam buğday unu,
  • 1 u bardağı toz şeker,
  • 1/2 paket tereyağı,
  • 1 paket vanilya
Hazırlanışı:
1. Sütü tencereye boşaltalım ve şekerle birlikte kaynatalım. Sık karıştırarak şekerin daha çabuk erimesini sağlayabiliriz.
2. Bir kase içerisinde mısır nişastası ve unu inceltelim ve süt içerisine yavaşça dökelim. Kıvamını ayarladığımız puding içerisine tereyağını ekleyelim. Pudingi, vanilya çubukları ile süsleyebiliriz. 
ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Alman Pastası Sevenler Buraya

Alman pastası, hem hafif hem de sade lezzeti ve görünümüyle sevilen pasta çeşitlerindendir. Küçük ...

Muzlu Muffin

Muffin, aslında Cupcake ile birbirine çok benzeyen bir tarif. Cupcake, görüntüsü ile göz alan bir ...

Soğuk Tatlı: Votkalı Sorbe

Sorbe sevenler için yaz ve kış fark etmez. İlk kez Çinlilerin keşfettiği sorbe. Ana ...

Çilekli Ev Yapımı Dondurma

Sıcak havalarda  evde yapabileceğiniz, taze dondurma yapımını sizin için paylaştık, tadını çıkarın! İçindekiler 2 kase çilek, 1,5 ...

Bahara Merhaba!

Bahar, ağaçlarda ve doğada kendisini göstermeye başladı bile. Aynı zamanda şaşırtıcı lezzetlerde de şeflerin ...

Simidin 600 Yıllık Tarihi

Simit Türk yemek kültüründe her şehir için farklı anlamlar ifade eden ve beraberinde değişik ...