Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı gibi sayısız rahatsızlığın sebebi. Maalesef yaşadığımız sürece toksinlere maruz kalacağız. Ama güzel haber şu ki, vücudumuz zaten toksinlerden arınmak üzerine harika bir sistem kurmuş. Karaciğerimizin başı çektiği bu sistemi destekler şekilde yaşarsak toksinlerden arınma işini daha kolay atlatıp bir çok rahatsızlıktan uzak kalabilmemiz mümkün.

 

 

Yukarıda bahsettiğim rahatsızlıkların artmasıyla birlikte etrafta detoks kürleri de çoğalmaya başladı. Bu detoks kürlerini denemeye karar verirseniz mutlaka güvenilir bir hekim ya da diyetisyen tarafından hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak detoksun yolu sadece yılda 1 kere radikal beslenme değişiklikleri yapmaktan geçmiyor. Vücut zaten sürekli 7/24 kendini toksinlerden arındırdığı için, vücudun bu mekanizmasını günlük hayatta desteklemek daha kalıcı ve sağlam bir çözüm.

 

Aslında vücudun detoks faaliyetleri günlük hayatta ufak değişiklikler yapılarak desteklenebilir ve böylece kendinizi yormadan ve sıkmadan daha sağlıklı olabilmek kolaylaşır!

 

Peki bunun için neler yapabiliriz?

 

1. Öncelikle vücuda giren ek toksinleri azaltalım:

 

 •  Alkol: Karaciğerde direk zehir olarak tanımlanır ve yine bu organda acid aldehyde’e dönüştürülür. Ek bilgi: fazla alkol tüketildikten sonraki sabah baş ağrınızın sebebi, vücuttan tam olarak atılamamış acid aldehyde’dir.

 

 •  Sentetik maddeler: Çeşitli hastalıklar için aldığımız ilaçlar, yiyeceklerden aldığımız böcek ilaçları, ciltten emilen maddeler yani kullandığımız şampuan, duş jelleri, kremler.

 

 • Şeker ve yağda kızartılmış yiyecekler: Rafine şekerin her türlüsü ve doymuş yağda yüksek ısıda kızarmış yiyecekler.

  

2. Karaciğerin detoks sürecine yardımcı olalım:

 

 • Sağlıklı yağlar: Hindistan cevizi, avokado, balık yağı, yumurta sarısı, serbest gezmiş hayvanlarda bulunan yağlar, karaciğerin işlevlerine yardımcı olduğu için artırılması gerekiyor.

 

 •  Sülfür: Yumurta, soğan, sarımsak ve brokolide bulunan sülfür karaciğerin ikinci fazında kullanıldığı için çok çok önemli.

 

 • Kemik suyunda bulunan jelatin: Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor ama kemik suyu içinde bulunan jelatinin içinde bulunan prolin ve glisin, karaciğerin bizzat arınma sürecinde kullandığı amino asitlerden. Vücut bu amino asitleri kendisi de yapabiliyor ama çok sevgili karaciğer, dışarıdan ek olarak gelen bu güzel besinlere asla hayır demez.

 

 • Egzersiz: Toksinlerin vücutta daha kolayca hareket edip karaciğere daha rahat ulaşması için hareket şart. Hatta, bir araştırmada kafeslerinden çarkları kaldırılan obez farelerin, 1 haftalık egzersiz yoksunluklarından sonra karaciğerlerinde yağlanma görülmüş.

 

 • Stres azaltımı: Stres oranınız yükseldiğinde, karaciğer detox faaliyetine odaklanamaz. Çünkü sempatik sinir sistemi aktive olur ve vücudun kaynakları dinlenme/sindirme modundan çıkıp savaş/kaç moduna girer. Bu da vücudun kaynaklarının iç organlara değil, kol ve bacaklara yönlenmesine sebep olur. Karaciğere giden enerji azalınca, arındırma kapasitesi düşer. Bu yüzden de stresinizi azalttığını düşündüğünüz aktiviteleri de hayatınıza sıklıkla almakta fayda var.

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki önemi hakkında dünyaca ünlü doktorlar ve bilim insanlarından eğitim aldı. Institute of Integrative Nutrition mezuniyetini takiben beslenmenin hastalıkların engellenmesi üzerindeki önemini derslerinde ve bireysel seanslarında anlatan Pınar, kişilere sağlıklı bir hayat tarzıyla potansiyellerine erişmeleri için yardımcı oluyor. 

 

Pınar Taşkınlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Şehirde ve Sağlıklıwww.facebook.com/sehirdevesaglikli  

 

 

ads
 • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mutluluğa Giden Yol Mutfaktan Geçer

Beynimizde, bir bölgeden diğerine sinyal taşıyan seratonin maddesi bulunur. Seratonin azlığı, depresif bir ruh ...

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Kimi zaman kilo vermek, kimi zaman ise sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet ...

Vitamin Deposu Yer Elması Çorbası

Vitamin bakımından oldukça zengin olan yer elmasını hiç çorba olarak denediniz mi? Yer elması, ...

Yılın İlk Gününde 1 Ocak Detoksu

Uzun bir geceden sonra, yeni yılın ilk gününe sağlıklı bir başlangıç yapmanız mümkün. Yılbaşı ...

Fitobesinler

Bu haftaki yazımız sebzelere renklerini veren fitobesinler hakkında. Bu besinler aynı zamanda, antioksidan ya ...

Balla Gelen Apiterapi Mucizesi

Bal, doğal bir besin ve enerji kaynağıdır. Bal ile hayatımıza giren apiterapi mucizesi pek ...