Yiyeceklerle Yapılacak Çocuk Aktiviteleri

Çocukların zihinsel süreçlerinin hızlı geliştiği küçük yaş döneminde, yiyecekleri de kullanarak onlarla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Duvarlar ve hayal dünyamız, harika tablolar ve sanat eserleri ile doldurulmayı bekleyen boş bir tuval gibidir. Siz de hayalinizdeki şekilleri, çocuklarınızla birlikte eğlenceli aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Yapacağınız bu kişisel kreasyonlar, evinizi de renklendirmeye yetebilir. İşte önerilerimiz: 

1. Patates Baskısı: Çocukların hayal güçlerini kuvvetlendiren ve parmak kaslarını geliştiren aktiviteler arasında yer alan patates baskısı, basit yöntemlerle uygulanabilmektedir. Patates, sulu boya, kalem, fırça, su, bıçak ve kağıt gerekli malzemelerdir. Patatesi ortadan ikiye böldükten sonra istediğiniz şekli patates üzerinde oluşturup, kabarık bir form vererek, baskıya hazır hale getirebilirsiniz.

2. Makarna Boyama: Çocuklarınızla birlikte yapacağınız en eğlenceli şeylerden bir tanesi de makarna boyamak olabilir. İstediğiniz boydaki makarnaları parmak boyası, sulu boya ya da diğer boya çeşitleri ile istediğiniz renklerle süsleyebilir, bunlardan kolye, bileklik ve çeşitli aksesuarlar yapabilirsiniz. İpe dizilerek yapılan aktiviteler, genellikle çocukların konsantrasyonunu destekleyeceği için, bu oyun çocuğunuzun gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

3. Yaprak Baskısı: Doğada yer alan bitkileri, resim baskısı alanında kullanmayı hiç denediniz mi? Çocuğunuzla birlikte beğendiğiniz yaprakları toplayıp, onları dilediğiniz renkte boyayın ve temiz bir sayfaya bastırın. Siz de çok seveceksiniz!

4. Mısır Baskısı:  Alışılmamış şeylerden bir tanesi de mısır baskısıdır. Taze mısırı istediğiniz renkle renklendirip baskısını hazırlayabilirsiniz. Harika şekiller ortaya çıkacaktır!

5. Limon/Portakal Baskısı: Limon ya da tercihe göre portakalı, ortadan ikiye böldükten sonra iç kısmını boyayıp, baskı oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun hazırladığı, meyvelerin iç dokusunu harika bir şekilde yansıtan bu resimleri mutfağınızın duvarında kullanabilirsiniz.

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Dünyada Gıda İsrafını Önleme Girişimleri

Tüm dünya genelinde çok önemli bir sorun olan gıda israfını önlemek adına gerçekleştirilen girişimler, ...

Kahvaltıda Kavrulmuş Patates Fikri Nasıl Geliyor?

Vanilyalı yoğurt, dilimlenmiş muz ve ev yapımı granolayı tatlı patatese ilave ederek sabahları güne ...

Deniz Mahsulleri İle Clam Chowder

Midye gibi deniz mahsulleri ile kıvamlı olarak şekillenen Clam Chowder, çok seviliyor. New England’a ...

5 Adımda Evin Şefi Nasıl Olunur?

Profesyonel aşçılar, mutfaklarda öğrenmiş oldukları teknikleri ve lezzetlerin püf noktalarını kullanıyor. Siz de kendi ...

En Çarpıcı Dondurma Çeşitleri

Sanat her yerde. Sadece tasarladıklarımızla değil, aynı zamanda sunumlarımızla da sanatçı olabiliriz. En yeni ...

Doğayı Koruyan Yenilebilir Kaşık

Piknikler ya da ayak üstü yemekler, fast food restoranlar, marketler, sokak satıcıları ve daha ...