Sağlıklı ve Parlak Bir Cildin Yolu Nereden Geçer?

Sağlıklı ve parlak bir cildin yolu nereden geçer? Sorunun cevabı benim için çok basit: Sağlıklı besinlerden! Bu besinler nelerdir, gelin yakından bakalım:

 

  1. Omega 3: Genel olarak vücuttaki enflamasyonu kontrol altına alan omega 3 asitleri, ciltte oluşan aknelerin kontrol altına alınmasına da yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırma, 2 ay boyunca düzenli alınan omega 3 sonrasında aknelerin sayısında, büyüklüklerinde ve kızarıklıklarında azalma görüldüğünü kanıtlamış. Bunun için kullanılması gereken miktar günde en az 1000 mg. Bunu hap ya da şurup şeklinde takviye olarak alabilir, ya da günde 2 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ya da 7 adet yarım ceviz yiyerek de alabilirsiniz. Yani neymiş, salatalara, smoothielere bol bol ceviz ve keten tohumu eklemek şart!  Omega 3 yönünden çok zengin olmasa da avokadolar çoğumuzun bildiği, cilde çok iyi gelen başka bir sağlıklı yağ kaynağı, cilt sağlığı için bol tüketmekte fayda var. 

2. Selenyum ve Çinko:

Selenyum ve çinkonun azlığı da aknelerin oluşma sıklığını artıran başka bir etmen. Ülkemize yeni yeni giren Brezilya cevizinden 1 tane yiyerek günlük almanız gereken selenyumu alabilirsiniz. Eğer bulamazsanız takviye etmenizi tavsiye ederim. Çinko içinse, 2 yemek kaşığı susam ya da ayçekirdeği yeterli olacaktır.

 

 

3. Süt ve süt ürünleri: 

Akne oluşumuna katkı sağladıkları için uzak durulması gerekenlerden. Süt ve süt ürünleri besin yönünden çok zengin olsa da içinde doğal olarak bulunan hormona benzer bileşenler, cilt yağlanmasını tetiklediğinden akneye sebep oluyorlar. Kalsiyum yönünden eksik kalacağını düşünenlere bir not: Koyu yeşil yapraklı sebzelerde sütte bulunandan daha fazla kalsiyum bulunuyor.

 

Akneleri bir kenara bırakırsak cildimizin başka bir sorunu da kırışıklıklar, peki bunları engellemek ya da geciktirmek için neler yapabiliriz:

 

4. C vitamini en yakın dostunuz:

Serbest radikallerin cilt üzerindeki etkisini durdurabilen bir antioksidan olan C vitamini, kırışıklıkların geciktirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Turuncu, sarı ve kırmızı renkli meyve ve sebzelerde C vitamini bulunuyor, bol bol tüketmek hem bağışıklık sisteminizi güçlendirecek hem de kırışıklıkları engelleyebilecek.

 

 

5. Omega 6:

Yukarıda bahsettiğimiz susam, ceviz ve keten tohumu aynı zamanda içinde bulundurduğu omega 6 yağ asitleri sayesinde cilt kuruluğunu engelleyerek yine kırışıklıkların önüne geçebilir.

 

 

6. Su tüketimi:

Hepimizin bildiği bol su tüketmek, cildin kurumasını engelleyerek daha esnek kalmasına yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra sigara, alkol, şeker ve sağlıksız yağların cilt üzerindeki yıkıcı etkisinden bahsetmedim bile ancak hatırlatmakta fayda var. Bu alışkanlıkları mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarıp, çeşitli ve dengeli beslenmek cildimize de iyi gelecek!

 

Bir sonraki yazıya kadar sağlıkla kalın!

Pınar

 

Pınar Taşkınlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Şehirde ve Sağlıklı:  www.facebook.com/sehirdevesaglikli

 

Sağlık Koçu Pınar Taşkınlar, beslenmenin sağlımıza etkisi, kronik hastalıkların engellenmesi ve sağlıklı yaşlanma üzerindeki önemi hakkında dünyaca ünlü doktorlar ve bilim insanlarından eğitim aldı. Institute of Integrative Nutrition mezuniyetini takiben beslenmenin hastalıkların engellenmesi üzerindeki önemini derslerinde ve bireysel seanslarında anlatan Pınar, kişilere sağlıklı bir hayat tarzıyla potansiyellerine erişmeleri için yardımcı oluyor. 

 

 

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mutluluk Hormonu Veren Besinler

Günlük hayatı daha kaliteli yaşayabilmek ve sağlıklı düşünebilmek için vücudumuz kadar ruh sağlığımıza da ...

Yörelere Göre Yetişen 5 Ot Çeşidi ve Faydaları

Doğada yürüyüşe çıktığımız zaman, çevremizde pek çok yenilebilir otun var olduğunu görürüz. Peki, hangi ...

Pembe Göller’den Tuz Üretimi

Pembe göller, tuz gölü olarak dünya üzerinde bulunuyor. Bu gölün mevsimden mevsime renk değiştirdiğini ...

Doğal ve Sağlıklı Yaşam

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü ile bu hafta doğal ortamda beslenen hayvanların tüketilmesi ve ...

Ses Güzelleştiren Bitkiler

Evinizde kendinizi kaptırıp bağıra bağıra şarkı söylerken bir anda “ kötü sesimi kimse duydu ...

Detoks ile Kendinizi Yenileyin

 Stresli şehir hayatı, yanlış beslenme, tüketilen birtakım yiyecek ve içecekler vücudumuzdan dışarıya atılmayı bekleyen ...