Eco Friendly Geri Dönüşüm Malzemeleri

Bir cam şişe ya da plastik bir poşet hayatımızda neleri değiştirebilir, hiç düşündünüz mü? Eğer sadece eşyalarımı çok daha kolay taşımama veya cam şişe buzdolabında soğuk su bulundurmama yarar gibi cevaplar aklınıza geliyorsa, hayal gücünüzü biraz zorlamamız ve biraz da geri dönüşümün faydalarından bahsetmemiz gerekecek.Her geçen günle daha kalabalıklaşan ve bununla beraber daha da yaşlanan dünyamızda, su kaynakları, ormanlar, madenler, petrol gibi doğal kaynaklarda hızla tükeniyor. Bu noktada ise geri dönüşüm hem yaşlanan dünyayı ayakta tutabilmek hem de kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanabilmek adına büyük önem taşıyor. Geri dönüşüm aynı zamanda, hem bir ülkenin ekonomik kalkınmasında hem de enerji tasarrufu sağlama da etkin bir çözüm olarak kullanılıyor.

Örneğin; çelik üretiminde en başarılı ülkeler arasında yer alan İsveç’te, otellerin lavabosunda, tıraş bıçaklarınızı çöp yerine atabileceğiniz alternatif bir kutu vardır ve tıraş sonrası İsveç çelik sanayisine katkıda bulunmak için tek bir tıraş bıçağı dahi olsa bu kutuya atın şeklinde bir uyarı yazısı bulunur. Düşünün ki bir ülke tek bir tıraş bıçağını dahi önemsiyor ve ülkesine turist olarak kişilerden dahi bunu rica yoluyla talep ediyor. Son dönemde bu yönde çok büyük adımlar ülkeler ve sivil toplum kuruluşları tarafından atılıyor. Sizlerde bu büyük adımlara hem eşlik edip hem de hayal gücünüzü kullanarak evinizde çeşitli amaçlarla kullanabileceğiniz tasarımlar yapabilir ve geri dönüşüme destek olabilirsiniz.

Bu nesneler kimi zaman bir cam ya da plastik bir şişe, bazen bir yiyeceğin ambalajı, plastik poşetler, içeceklerin kapakları, plastik kaşık, tabak, çatal gibi her şey olabilir. Bu malzemeler ile hayal gücünüzü kullanarak hem günlük hayatta kullanabileceğiniz hem de dekor amaçlı çok güzel tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Kimi zaman bir avize, kimi zaman bir çerçeve ya da bir saksı ve hayal gücünüzün izin verdiği kadar çok şey…

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

10 Harika Yemek Sunumu Fikri

Mutfağını bir sanat merkezine dönüştüren, yemekleri bir boya kalemi, tabakları ise tuval gibi kullanan ...

Dünyanın En Pahalı Japon Bıçakları

Bir mutfakta bulunması gereken en önemli malzemelerin başında kesinlikle bıçağı ilk sıralara koyabiliriz. Bunun ...

Gastronomi Başkenti Lyon’a Yolculuk

Eşsiz mutfağı için her sene milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Lyon, 2017’de Gastronomi başkenti ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...

Çarpıcı Verilerle Fast Food Tarihi

Mona Lisa dünyaya biraz daha geç gelerek, günümüz Y kuşağına yetişmiş olsaydı mutlaka o ...

En Çarpıcı Dondurma Çeşitleri

Sanat her yerde. Sadece tasarladıklarımızla değil, aynı zamanda sunumlarımızla da sanatçı olabiliriz. En yeni ...