Charlie Chaplin ve Yemek Makinesi

Charlie Chaplin yarattığı Şarlo karakteri, 1920 ile 1950 yılları arasında 30 yıl boyunca rol aldığı filmleri, bir ikon haline gelen bıyığı ve şapkasıyla her nesilden insanın tanıdığı ve sevdiği bir isim.

Sessiz sineması ile hiç konuşmadan hem güldürüp hem düşündüren ve eleştirel bakış açısı ile oldukça cesur bir sanatçı olan Chaplin, sinema tarihine damga vurmuş Modern Zamanlar isimli filmindeki otomatik yemek makinesi sahnesi ile o günlerden bugüne selam göndermiş ve makineleşmenin getirilerinin ve sonuçlarının eleştirisini başarılı bir şekilde ortaya koymuş.

Filmde bir fabrikanın montaj bölümünde sıradan bir görevi olan ve yoğun bir tempoda çalışan bir işçi olan Şarlo, zamanla bu tempoya ayak uydurmakta zorlanır ve psikolojik bir çöküntü yaşar. Bu nedenle sıradan görevinden alınarak fabrikanın yemek makinesi projesinde kobay olarak kullanılmaya başlanır. Bu makinenin üretilme amacı ise; işçilerin yemeklerini daha çabuk yiyerek hemen işlerinin başına dönmesidir. Filmde bu makine oldukça trajikomik bir dille Şarlo üzerinde denenir. Chaplin filmin bu sahnesinde, en küçük işin mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi anlayışına eleştirel bir bakış açısı getir.  Filmin temel anlatımı da, sanayileşme sonucu insanların makineleşmesi ve insanın doğasına saldıran ve insanları bir şekilde makine düzeneklerine adapte etmeye çalışan sistemi eleştirmektedir. Zaten Chaplin’in yarattığı Şarlo karakterinin; başına buyruk, laf dinlemez ve göz pek tutumlara sahip olmasının temelinde de eleştirel anlatım yer almaktadır. Filmin en can alıcı sahnesi ise; filmde babasını kaybetmiş ve Şarlo tarafından sahiplenilmiş olan kızın “Bunca emeğe değer mi?” sorusuna Şarlo’nun; “Gülümse, umudunu kaybetme, başaracağız” diyerek cevap vermesidir. Ayrıca filmin tema müziğinin adı da Smile’dır.Günümüzde çok daha yoğun bir şekilde yaşadığımız makineleşmenin getirileri her ne kadar Şarlo’nun anlatımı kadar sert biçimde hissedilmiyor olsa da, hızlı tüketim açısından bakıldığında aslında hayatımızın merkezinde hala yemek makinelerinin olduğunu gösteriyor. Fast food beslenme, yiyecek, içecek kioskları ve otomatları beklide Şarlo’nun kobay olarak kullanıldığı yemek makinesinin günümüzdeki temsilcileri olabilirler.  

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Seyahatname’den Gastronomi Üzerine Notlar

Dünyanın en önemli seyyahları arasında bulunan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si, bir insanın ömründe okuması gereken ...

Tatlıları Sanata Dönüştüren Şef: Jacopo Bruni

Jacopo Bruni; Londra’da The Edition Hotel’de Head Pastry Şefi olarak çalışıyor. Tatlıları büyük bir ...

5 Duyu ile Yemek Yapmak

Güzel yemek yapmak birçok insan için sadece doğru ve kaliteli malzemeyi bir araya getirmek ...

Çizgi Film Kahramanlarının Yemekleri

Hepimizin çocukluğuna dair en güzel anılar belki de çizgi filmler. Kimi zaman başından kalkamayıp ...

Dünyadan Yemek Müzeleri

Müze deyince aklımıza ilk olarak tarihi sanat eserleri geliyor. Gittiğimiz bir ülkeyi, tarihini ve kültürünü ...

Pazar Günleri Bara Dönüşen Kilise

Belçika’da sadece 700 kişilik nüfusa sahip küçük bir köy olan Brielen’de, kilise müdavimleri her ...