Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Besinler

Kilo vermenin en önemli kuralı, gün boyu tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden almış olduğunuz kalorinin daha fazlasını harcamaktır. Eğer aradaki farkı 500 ile 700 kaloride sabit tutabilirseniz haftada 1 kilo verebilirsiniz.

Haftada 1 kilo vermek hemen zayıflamak isteyenler için pek tatmin edici olmayabilir. Ancak bu sağlıklı bir diyet için doğru olan yöntem budur ve bu şekilde vermiş olduğunuz kilolar kalıcı olacaktır. Hızlı kilo vermek içinse günlük kalori miktarını düşürmek yerine daha fazla egzersiz yapmak çok daha doğru olacaktır. Hızlı kalori yakmak için metabolizmanızın daha hızlı çalışması gerekir ve diyetinizi desteklemek için yağ yakıcı özelliği olan besinlerden faydalanabilirsiniz. Bu tür besinler sayesinde metabolizmanızı hızlandırarak günlük 100 ile 200 kalori civarında bir avantaj sağlayabilirsiniz. Tabi yağ yakan yiyecekleri tüketerek mucizevi bir şekilde kilo vermeyi hayal etmek doğru bir yaklaşım değil. Özellikle gün içinde eğer spora yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız, bu besinlerle diyetinizi destekleyebilirsiniz. Yağ yakıcı özelliği ile ön plana çıkan yiyecekleri tek tek birlikte inceleyelim.

Kırmızı biber: İçeriğinde capsaicin isimli bir bileşen bulunan kırmızıbiber, bu bileşen sayesinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve ayrıca damarlarda bulunan zararlı yağların da temizlenmesini sağlar.

Zencefil:Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak, kan akışını hızlandırır ve bu sayede metabolizmanın hızlı çalışmasına olumlu katkı sağlar.

Zeytinyağı: Kandaki kötü kolesterol seviyesini indirir ve hem yağın yakılmasını hem de vücuttan atılmasını sağlar.

Süt: Yağsız veya az yağlı olarak tüketeceğiniz süt, zengin kalsiyum miktarı ile metabolizma üzerinde hızlandırıcı etki gösterir.

Turunçgiller: Portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller C vitamini depoları olarak bilinir ve bu özellikleriyle vücuttaki yağın daha hızlı şekilde çözülerek dışarı atılmasını sağlarlar.

Somon: Omega 3 yönünden en zengin balıklar arasında ilk sırayı alan somon ve diğer balıklar, vücudumuzda kalorinin yakılmasında etkili olan leptin hormonunun seviyesini yükseltirler.

Sarımsak: Antioksidan özelliği ile insülin seviyesini ayarlayan sarımsak tokluk hissinin çok daha uzun sürmesini sağlar.

Yulaf:

Lif bakımından zengin bir besin olan yulaf, kan şekerini belirli bir seviyede tutar ve kan şekerinin düşmesi sonucu öğünler arasında yaşanma ihtimali olan açlık hissini engeller. Saymış olduğumuz bu besinler her ne kadar yağ yakıcı özelliklere sahip olsa da, diğer sağlık sorunları üzerine kötü etkileri olabileceğini de unutmamak ve sağlığınız için doğru besinleri tüketmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekir.

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Vegan Beslenme

Hayvansal gıdaların kullanılmadığı ve genellikle bitki, bakliyat ve kuruyemişlerin tercih edildiği bir beslenme anlayışıdır. ...

Hindistan Cevizinin Bilinmeyenleri

Eski bir tarihe sahip olduğu bilinen Hindistan cevizi, tropik bölgelerde yetişen bir meyvedir. Bu ...

Mineral Deposu Yosun Salatası

İçerisinde yüksek miktarda mineral bulunan yosunlar, Japonya gibi pek çok Asya ülkesinde sıklıkla tüketiliyor. ...

Detoksu Günlük Hayata Almak

Günlük hayatta karşılaştığımız toksinler cildimizin sağlıksız görünmesine, yorgunluk, mod değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, kilo artışı ...

Doğal ve Sağlıklı Yaşam

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü ile bu hafta doğal ortamda beslenen hayvanların tüketilmesi ve ...

Cildimizi Güzelleştiren Meyveler

Cilt güzelliği, herkesin istediği ve özen gösterdiği konulardan bir tanesidir. Işıltılı ve sıkı bir cilt ...