Azeri Mutfağından Lezzet Önerileri

Azerbaycan, yalnızca tarihi ve doğal güzellikleri ile değil, Azeri mutfağının lezzetli yemekleri ile de merak uyandırıyor.Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Azerbaycan, tiyatro ve opera gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğine sahiptir. Eski yerleşim birimlerine ev sahipliği yapan ülkede, geçmiş dönemlere ait çok sayıda tarihi ve mimari yapıların bulunduğu söyleyebiliriz. Her zaman ilgi çekici özellikleri ile dikkat çeken anıtlar, doğu ve batı mimari yapısının üslubunu taşıyor. Cami, kervansaray, müze, hamam ve kiliseler, Azerbaycan’ın tarihini yansıtan yapılardandır.Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, aynı zamanda Kafkasların da en büyük şehridir. Tarihi ve güzelliği ile bilinen Bakü, Türk lezzetlerine yakınlığı ile de dikkat çekmektedir. Sebzeli, etli, sütlü yemekler dışında ülkede hamur işi, pilav ve çorbalar da sıklıkla tüketiliyor. Onlarca çeşit pilav tarifi hazırlanan Azerbaycan’da sofralar etsiz kalmaz. Azeri mutfağının zengin olma özelliği, sebze ve meyve çeşitlerinin yıl boyunca bol olmasından geliyor. Her ne kadar sebze ve meyve çeşidi bol olsa da yemekler, et ya da et suyu olmadan pişirilmemektedir.Azeri mutfağına baktığımız zaman, baharatların yemeklere tat verdiğini görmemiz mümkün. Azerbaycan’da yapılan yemekler tek ya da birkaç çeşitlilikten ziyade, çok çeşitlilikten oluşuyor. Yapılan dolma ve sarmaların en az 30, pilavların ise en az 100 çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bu durum aynı zamanda çorbalar, tatlılar ve salatalar için de geçerlidir. Fakat Azeri mutfak kültüründe zeytinyağlı yemek çok tercih edilmemektedir. Azeri mutfağının ana menüsü, et ve hamur işleri ile yapılan yemeklerden oluşuyor. Yemekler genellikle koyun eti ağırlıklı olup, kanatlı hayvanların etleri ve dana etinden yapılan yemekleri de vardır. Etler burada kurutma, kavurma ve pastırma şeklinde hazırlanıp kışa saklanmaktadır. Yemeklerin yanında ise reçel, gül şerbeti ve ayran bulunuyor.Yeşillikler ve yoğurdun kullanılarak hazırlandığı doğva çorbası, nohut ve etle hazırlanan piti aşı, kuzu eti ile hazırlanan soyutma, şah pilavı, şekerbura tatlısı ve karpuz reçeli, Azeri mutfağının en ünlü lezzetleri arasında yer alıyor. Nohudun koyun etiyle birleşip güveçle buluştuğu piti aşı yemeği tarifi;

 İçindekiler

  • 1/2 kg kemikli koyun eti,
  • 1 adet soğan,
  • 1 tatlı kaşığı safran,
  • 3 adet patates,
  • 100 gram kuru erik,
  • Tuz ve karabiber

  Hazırlanışı

1. Nohudu bir gece öncesinden suya ıslatalım.

2. Etlerimizi doğrayarak hazırlayalım. Et ve nohudu tencereye yerleştirelim. Üzerine, kişi başına yarım litre olacak şekilde su ekleyelim. Kısık ateşte pişirelim.

3. İnce doğradığımız soğanları içerisine ilave edelim. Biraz kaynadıktan sonra erik kurularını yıkayıp, patates ve tuz ile birlikte içerisine ekleyelim.

4. Yemeğin pişmesine az süre kaldığında karabiberi ilave edelim.

5. Safranı 1 su bardağı sıcak su içerisinde demleyelim. 1 yemek kaşığı safran suyunu yemeğe ekleyelim. Pişince sunuma hazılayabiliriz. Piti aşını servis edeceğimiz zaman derin bir tabak ya da kase kullanabiliriz.

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Paris’de Sabahlar

Paris’e kaçıncı kez gitmiş olursanız olun, her gidişinizde farklı bir duyguyu yaşarsınız. Tarihi yapısı, ...

Çin Çayında Haşlanan Yumurta

Çin yemek kültüründe birbirinden güzel yiyecek ve içecekleri keşfetmek mümkün. Çinliler, sabahları erken saatlerde ...

Moskova’da Lezzet Yolculuğu

Her ülkenin sembolü olan bir şehri ve her şehrin de sembolü olan bir mimari ...

İngiliz Kraliyet Ailesinin Mutfak Sırları

Her ülkenin ve her kültürün kendine ait mutfak kültürü vardır. İngiliz kraliyet ailesinin mutfak ...

Yel Değirmenleri ve Lezzetleri ile Hollanda

Hollanda Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biridir. Kuzey ve batısında Kuzey Denizi bulunması, balıkçılık yönünden ...

Amazon Ormanlarının Ülkesi Brezilya

Eşsiz tabiatı, farklı ekosistemleri, muhteşem biyolojik çeşitliliği ile dört milyona yakın bitki ve hayvan ...