Texas’ta Modern Bir Şehir Houston

Amerika’nın Texas eyaletine bağlı bir şehir olan Houston, Texas’ın en büyük ülkenin ise en büyük dördüncü şehri olma özelliğini taşır. Yemyeşil parklar, görkemli gökdelenler, modern mimari yapıları, köprüleri ve oldukça geniş caddeleri ile gerçek bir metropol olan şehri yakından tanıyalım.Adını eski Texas Cumhuriyeti başkanı Sam Houston’dan alan, kozmopolit nüfusu ve farklı etnik yapısıyla dikkat çeken bir şehirdir. Houston’da görülmesi gereken şehrin en popüler ve turistik yeri 1992 yılında hizmet vermeye başlayan Space Center’dır. Çeşitli uzay araçları, roketler ve ay modüllerinin görülebileceği müzede, uzayda yaşamın nasıl olduğuna dair fazlasıyla bilgi alabilirsiniz. Dünyanın en büyük akvaryumları arasında yer alan ve şehir merkezinde bulunan Downtown Aquarium, 200 türe ait çok sayıda deniz canlısına ev yapan, egzotik su canlılarını, mercan kayalıklarını görebileceğiniz ve kendinizi okyanusun derinliklerinde hissedebileceğiniz bir yapıya sahiptir.Yılda iki milyondan fazla ziyaretçiyi misafir eden ve Amerika’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alan Doğa Bilimleri Müzesi ise, yüz yılı aşkın bir süredir varlığını sürdüren ve içlerinde dinozor iskeletleri, yağmur ormanları modelleri gibi çok ilginç koleksiyonlar bulunan bir müzedir. Şehrin diğer uğrak popüler yerleri ise; 900’den fazla türe ait 6000’den fazla canlıyı barındıran Houston Hayvanat Bahçesi, taş devrinden bugüne binlerce eserin sergilendiği Güzel sanatlar Müzesi, İnsan vücudunda bulunan organların dev modellerinin yer aldığı Sağlık Müzesi ve şehrin en popüler uğrak alanı olan Memorial Parktır.Houston şehrinde yemek kültürü tamamen Amerikan yemek kültürünün özelliklerini taşır ve Amerika’nın her kentinde olduğu gibi sayısız lezzeti tatmak için olanak sağlar. Özellikle barbekü kültürü yönünden gelişmiş bir şehir olan Houston’da, klasik Amerikan lezzetlerini tadabilirsiniz. Alternatif olarak Meksika, Japon ve Akdeniz mutfağından örneklere de Houston’da fazlasıyla rastlayabilirsiniz. Houston bu bağlamda her türlü damak zevkine hitap edecek bir mutfak kültürüne sahiptir diyebiliriz. Houston’da tadabileceğiniz geleneksel bir yemeği ve özeli bir marine ile yapılan Texas Usülü Biftek tarifini de sizler için paylaşalım.

İçindekiler 

 • ½ kg biftek,
 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • ½ çay kaşığı kimyon,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu,
 • 1 çay kaşığı kekik,
 • ½ çay kaşığı kırmızı toz biber,
 • 1 yemek kaşığı soya sosu

 Hazırlanışı

1. Biftek dışında tüm malzemelerimizi karıştıralım ve hazırladığımız sosu el ile ovarak bifteğimize iyice yedirelim. Etimizi sosun içine yatırıp bir gece buzdolabında marine edelim.

2. Bir gece dolapta bekleyerek marine ettiğimiz etimizi her iki tarafı kahverengileşinceye kadar ızgarada pişirelim ve yanında isteğe göre patates püresi, pilav ya da patates kızartması ile servis edelim.

ads
 • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

 • adınız *

 • email *

 • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Mavi Göklerin Ülkesi Moğolistan

Baş döndüren doğasının yanı sıra, 21. Yüzyılda bile geleneksel yaşantıdan ödün veremeyen ve kanvas ...

Kuru Balığın Bilinmeyenleri

En eski balık işleme yöntemlerinden bir tanesi olan balık kurutma, farklı ülkelerde yapılabiliyor. Özellikle ...

Hint Lezzetlerinin Bulunduğu Renkli Düğüne Davetlisiniz

Hindistan, çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki düğünler farklı ...

Yunanlılar Neden Tabak Kırıyor?

Sosyal bir yemek yeme alanlarına sahip olan Yunanlılar, yemeklerden sonra neden tabak kırıp, dans ...

Osmanlı Döneminin Yemek Sırları

 Osmanlı dönemi, çok sağlıklı ve çeşitli lezzetlerin pişirilip tüketildiği bir dönemdi. Sofra kelimesi de ...

Çin Çayında Haşlanan Yumurta

Çin yemek kültüründe birbirinden güzel yiyecek ve içecekleri keşfetmek mümkün. Çinliler, sabahları erken saatlerde ...