Kızılderililerin Ana Yurdu: Şili

Güney Amerika’nın gerçek sahipleri olan İnka ve Mapuçe gibi yerli toplulukların ana yurdu olan Şili, Macellan tarafından 1520 yılında keşfedilmiştir.Güney Amerika kültürünün enerjik ve eğlenceli yapısını fazlasıyla hissedebileceğiniz ülke, bu özelliği dışında daha izole bir yapıya sahiptir ve Güney Amerika kültürünün dışında kendine has bir kültürün izlerini taşır. Güney Amerika standartlarına göre çok daha modern, eğitimli ve saygılı bir ülke olarak kabul gören Şili, bu özellikleri ile de turistik seyahatleriniz için önemli bir referanstır. Ülkenin kendine has takısı olan Lapis lazuli, sadece Şili ve Afganistan’da bulunan gökyüzü mavisi taşı ile üretilir. Ayrıca yine Şili’ye özgü tahta kaselerde oldukça ilgi çekicidir. Çok sayıda bakır madeni bulunan ve bakır rezervi bakımından ciddi bir kapasiteye sahip olan ülke, bakır işlemeleriyle de ünlüdür. Şili’de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ise Paskalya Adası ve adada bulunan dünyaca ünlü Moai taş heykelleri gelir. Ülkenin güneyindeki muhteşem doğası ile insanı büyüleyen ve adeta bir tabloya bakıyormuş hissi uyandıran Torres de Paine ve dünyanın en kurak çöllerinden olan ve ülkenin kuzeyinde bulunan Atacama Çölü de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.Şili mutfağı ise tamamen coğrafi özelliklerine göre şekillenmiştir ve uzun okyanus kıyı şeridi, deniz ürünlerinin ülke mutfağında ilk sırayı almasına neden olmuştur. Ayrıca büyükbaş et tüketimi ve farklı iklimlerin bir arada olması sonucu zengin meyve ve sebze çeşitleri de Şili mutfağında önemli bir yer tutmaktadır. Ülkede en çok tüketilen deniz ürünleri, Somon balığı, istiridye, midye, deniz tarağı, dil balığı ve kılıç balığıdır. Ayrıca geleneksel lezzetleri olan asado, humitas, pastel de choclo gibi yemekler ise et içermeyip sebze ve meyvelerin harmanlanması ile servis edilir. Şili mutfağının en dikkat çekici ürünü ise ilginç hikayesi ile Barros Luco sandviçidir. Bu sandviç, Şili Devlet Başkanı Ramon Barros Luco’nun menüde olmayan jambonlu ve peynirli bir sandviç istemesi üzerine yapılmış ve adını alarak dünya mutfağında kendine yer bulmuştur. Başkan Barros Luco’nun damak zevkine ve Barros Luca sandviçi tarifini birlikte bakalım.

İçindekiler

  • Sandviç ekmeği,
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • Biftek,
  • 1 dilim monterey jack peyniri

 Hazırlanışı

1. Öncelikle zeytinyağını tavada kızdırıyoruz ve içine biftekleri julyen şekilde doğrayıp,  kısa süre hafif renk alana kadar kızartıyoruz.

2. Sandviç ekmeğini  kızarttığımız tavaya alarak her iki tarafını 2 dakika süreyle ısıtıyoruz.

3. Sandviç ekmeği üzerine biftek ve bir dilim monterey jack peynirimizi koyuyoruz. Tavanın ısısı ile peynir eridiği anda diğer sandviç ekmeğini üzerine kapatıyoruz ve sıcak olarak servis ediyoruz.

4. Monterey jack peyniri bulamamanız halinde eriyen farklı bir peynir de kullanabilirsiniz.

Tags:

ads
  • Yorumlar (0)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • adınız *

  • email *

  • website *

Bunları da kaçırmak istemezsiniz

Uzak Doğu’daki Yeni Durağımız: Singapur

Çin mimarisi ile yapılmış pek çok yapıya sahip olan Singapur, genellikle Çinlilerin yaşadığı bir ...

Dünyanın En Büyük 4. Adası: Madagaskar

Marco Polo’nun anılarında tarifi olmayan zenginliklere sahip bir ada olarak tanımladığı Madagaskar, doğal güzellikleriyle ...

Brunch Kültürü Nereden Geliyor?

İlk kez İngiltere’de 1895 yılında ortaya çıkan Brunch, geç saatlerde yapılan Pazar kahvaltısının yerini ...

Meksika Mutfağından Baharatlı Sıcak Kakao

Yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Meksika mutfağı, kakaoyu yüzlerce yıl önce ...

Avusturya’dan En İyi Lezzet: Şinitzel

Gösterişli binaları, sanatsal iç yüzü ve lezzetli sunumları ile dikkat çeken Avusturya,  aynı zamanda ...

Dünyanın En Egzotik Balık Pazarları

Dünya pazarları, sebzelerden meyvelere, kuruyemişlerden baharatlara, deniz mahsullerinden daha pek çok gıda ürününe ev ...